Bolezni, ki jih povroča stres in se kažejo kot simptomi na fizičnem telesu imenujemo psihosomatske bolezni. To so bolezni, ki zajemajo tako um, kot telo in so posledica nakopičenih čustvenih napetosti, ter so v sodobnem času vedno bolj pogoste

Znanstveniki so dokazali, da lahko čustva aktivirajo področja v možganih, ki telesu dajejo signal bolečine. Spodaj najdeš le nekaj najpogostehših bolečin, katerih pogost vzrok je lahko čustveno ali mentalno stanje.

1. BOLEČINA V HRBTU IN RAMENIH

Hrbet in ramena so področje telesa, kjer čutimo največ napetosti, ki so posledica stresa in negativnih čustev. Najpogostejši vzroki za napetosti in bolečine v hrbtu so jeza, frustracija in čustvene napetosti.

Pri blaženju bolečin, ki so povezane s stresom, si lahko pomagamo z jogo, tai-chijem in drugimi vajami za raztezanje hrbta in drugih mišic na tem predelu.

2. GLAVOBOL

Čustva, kot so jeza, tesnoba, žalost, nemoč ipd. lahko sprožijo glavobole in migrene. Ta čustva se lahko pojavijo zaradi stresa zaradi pomanjkanja časa, čustvenega stresa, stresa zaradi utrujenosti in podobno.

V takšnih primerih si lahko pomagamo z meditacijo, dihalnimi vajami, čuječnostjo in drugimi sprostitvenimi tehnikami. Dobro je, da opazujemo svoje telo, spremljamo, kateri primeri nas privedejo v določeno stanje in se v prihodnosti poskušamo izogniti takšnim situacijam.

3. BOLEČINE V VRATU

Nakopičena negativna čustva lahko sprožijo bolečine v vratu. Z njimi se največkrat soočajo ljudje, ki trpijo za anksioznimi motnjami in depresijo. Anksioznost se lahko pojavi zaradi finančnih težav, težav v odnosih, posledica dolgotrajne žalosti ali utrujenosti.

V tem primeru je si lahko pomagamo s sprostitvenimi tehnikami za telo in um. Vsekakor pa ni odveč, če si poiščemo pomoč strokovnjaka.

4. BOLEČINE IN KRČI V ŽELODCU

Boleč želodec je povezan z zaskrbljenostjo, strahovi in skrbmi. Če ta čustva doživljamo pogosto in daljše časovno obdobje, se lahko pojavijo krči in bolečine v želodcu. Kronični stres pa dokazano lahko privede do rane na želodcu.

5. BOLEČINE V ROKAH

Bolečine v dlaneh ali rokah so lahko posledica duševnega stanja občutka osamljenosti in izoliranosti. Stanje, kot je anksioznost in depresija se lahko izrazi kot bolečina ali okorelost v rokah, dlaneh ali komolcih.

6. BOLEČINE V NOGAH

Ljudje, ki so pod stresom, se lahkjo soočajo z več vrstami fizičnih blokad in omejitvami. Ena izmed teh je tudi bolečina v nogah, ki je lahko locirana v stopalih, kolenu ali kolku. Človeško telo ima veliko več živčnih končičev, kot si morda mislimo, zato se čustveni stres hitro manifestira v bolečine spodnjih okončin.


Dejstvo je, da se telo odziva na zunanje dražljaje in naše misli. Veliko stresa v našem življenju lahko pridelamo samo s svojimi mislimi, zato je res ključnega pomena, da najprej poskrbimo za svoje počutje, nato šele vse ostalo. Zdravje je nekaj, kar niti približno ni samoumevno, zato je prav, da ga skrbno negujemo takrat, ko ga še imamo in hitro ukrepamo, ko nas telo opozarja, da nekaj ni ok.

Obstaja več metod, kako ugotoviti, katere misli in prepričanja ti povzročajo nekatera fizična stanja. Če bi rada izvedela več o tem, potem klikni TUKAJ .