Odnosi z osebo, ki ni zmožna priznati lastnih napak, so za večina ljudi precej utrujajoči. Razumevanje razlogov, zakaj oseba to počne, pa je lahko prvi korak k lažjemu komuniciranju in ohranjanju odnosa.

Nekateri ljudje nikakor ne morejo priznati, da se kdaj zmotijo. Razlogi so lako precej različni in segajo od preprostega pomanjkanja samozavesti, pa do resnih osebnostnih motenj.

1. STRAH

Eden najpogostejših razlogov, zakaj ljudje ne morejo priznati, da se motijo je strah in skrb, pred tem, da bo na kocki njihov ugled in verodostojnost. Zaradi tega nikakor ne morejo sprejeti dejstva, da so lahko kdaj v zmoti. Ti ljudje so navadno žrtve lastne nerealne samopodobe. Ta napačna podoba povzroči nezmožnost sprejemanja dejstva, da nimajo vedno prav.

Takšni ljudje zelo težko vidijo realnost onkraj sebe. Mnogi od njih so v resnici negotovi, njihovo življenje nadzira njihov ego in se bojijo, da bi izpadli neumni. Ko ljudje obtičimo v skrbi o tem, kaj si bodo mislili drugi in kakšni bomo izpadli navzven, se oslabi ali celo prekine dostop do naše notranje modrosti in zavedanja, ter zato ostajamo v strahu. V takšni situaciji pa je krivdo težko priznati.

2. POMANJKANJE SAMOZAVEDANJA

Pomanjkanje samozavedanja je prav tako zelo pogost razlog, zakaj ljudje ne morejo priznati, kadar se motijo. Ljudje, ki nimajo samozavedanja imajo lahko težave pri poglobljeni samorefleksiji, kar pomeni, da nimajo sposobnosti zavedanja svojega notranjega jaza– svoje resnične osebnosti. Brez zavedanja lastnih čustev in misli, se morda ne zavedajo, kako njihova dejanja vplivajo na druge, kar vodi v vrsto toksičnih vedenj, med njimi seveda tudi nezmožnost priznavanja lastnih napak.

3. MANIPULACIJA

Pri nekaterih ljudeh se v ozadju nepriznavanja napak lahko skriva tudi manipulacijain resnično močan ego. Nekateri ljudje namerno igrajo miselne igre, da lahko kontrolirajo in nadzirajo druge. Ljudje z zelo močnim egom ne morejo sprejeti nobenih informacij, ki so v nasprotju z njihovimi prepričanji.

4. DRUGI RAZLOGI

To, da ljudje ne morejo priznati, da se motijo lahko vključuje tudi naslednje razloge:

  • sram
  • obramba
  • perfekcionizem
  • izogibanje konfliktov

5. OSEBNOSTNA MOTNJA

V ekstremnih primerih, razlog za nepriznavanje napak tiči v narcistični osebnostni motnji. Za narcise je značilno, da morajo zmagati v vsakem prepiru in nesoglasjih, pa tudi, če morajo pri tem spregledati resnična dejstva.