Spodaj najdeš 5 stavkov, ki v resnici sploh niso tako nedolžni, kot se zdi na prvi pogled. Te stavke slišimo precej pogosto, a so velikokrat izrečeni z ne pretirano dobrim namenom, kljub temu, da so morda slišati povsem nedolžno.
Komunikacija je veliko več, kot le izrečene besede. Se ti je že zgodilo, da si opazovala osebo, ki je govorila eno, govorica njenega telesa in obrazna mimika, pa je kazala popolnoma drugo sliko? Ja vem, skoraj ni osebe, ki se ji to še ne bi pripetilo.
1. BREZ ZAMERE, AMPAK…
Temu ”ampak” navadno sledi nekaj, za kar oseba ve, da te bo prizadelo. To izjavo uporabijo preventivno, da se zaščitijo pred tem, da jih lahko obtožiš zlonamernega dejanja. To je pravzaprav njihov zahrbtni ščit. Takšni ljudje navadno niso zmožni izražati svojega mnenja na bolj sočuten način.
Ali kdaj ujameš sebe pri izražanju tega stavka?
Vprašaj se, ali je to, kar boš povedala koristno in potrebno? Ali tvoja komunikacija teče smiselno in sočutno?
2. NAREDI KAR HOČEŠ…
Sicer se na prvo žogo zdi, da ti oseba, ki ti izreče ta stavek daje svobodo, a če je izrečen na sarkastičen način, je vse prej kot svobodnjaški stavek. Ko ti oseba v sarkastičnem ali rahlo jeznem tonu reče, da mu je vseeno in, da naredi, kar hočeš, na skrivaj pričakuje, da boš ravnala po njegovih merilih in nejgovih prepričanjih.
3. PREVEČ SI OBČUTLJIVA…
Ljudje, ki izrečejo ta stavek, mislijo, da niso žaljivi. Uporabijo ga, da se osvobodijo čustvene odgovornosti. Navadno ta stavek sledi po tem, ko izrečejo ali naredijo nekaj žaljivega in nato tebe označijo za preobčutljivo, da se operejo krivde. Gre za tipično manipulacijo.
4. MISLIM, ČE TI JE VŠEČ…
V kakšnem smislu je ta izjava izrečena, je odvisno od tona glasu, obrazne mimike in telesne govorice. Pogosto ta stavek za seboj skriva obsojanje in nesprejemanje tvojih odločitev.
Če želiš na prijazen in spoštljiv način izraziti nestrinjanje, lahko uporabiš naslednjo zamenjavo: ”Če si zadovoljna ti, sem tudi jaz”.
5. SAJ JE SAMO HEC…
Vsi uporabljamo ta stavek. In velikokrat je tudi zares mišljeno v hecu. Obstajajo pa tudi situacije, kjer je ta izjava mišljena ravno nasprotno. Saj verjetno poznaš pregovor: ”V vsakem hecu je pol resnice.”
Ko okus dobrega smisla za humor preseže zdrave meje in gre v skrajnost in postane očitno, da ne gre več za komično situacijo, pač pa za olepšano poniževanje, oseba, ki to stori, uporabi to izjavo v znak obrambe. S tem stavkom se oseba želi oprati krivde, ker je bila v resnici nesramna.
Verjetno se tudi kdaj znajdeš v situaciji, ko uporabiš enega izmed teh stavkov. Ampak zdaj, ko to veš, presodi svoj namen in razmisli, kako lahko naslednjič v situaciji odreagiraš drugače in uporabiš druge stavke. Zapomni si: Prijaznost in sočutje do drugih rodi prijaznost in sočutje do tebe.
Deli objavo, če se strinjaš.